استفاده از شبکه های اجتماعی برای بهبود کسب و کار

Reply to customers

نکاتی جهت پاسخگویی بهتر به مشتریان

چند نکته برای پاسخ گویی بهتر به مشتریان : پاسخ گویی  سریع به پیامها : باسخ گویی سریع به پیام های مشتری باعث جذب  مشتریان بیشتر می شود. پاسخگو بودن به مشتری ، تجربه مثبتی را ایجاد کرده و به شما کمک می کند تا اعتبار بالایی نزد آنها پیدا کنید. اطمینان حاصل کنید که […]

مناقشه داغ و سرد

مناقشه داغ یا سرد؟

برای حل یک مناقشه  ، ابتدا مشخص کنید  آیا   داغ است یا سرد؟

به عنوان یک رهبر ، شما با درگیری  مواجه خواهید شد. این بخشی از کار شماست. اما قبل از اینکه  برای حل  یک مناقشه  تلاش کنید لازم است ابتدا پی ببرید آیا آن یک مناقشه داغ است یا سرد.

برای کمک به  پاسخگویی  به این سؤال اساسی ، این دو تعریف را در نظر بگیرید:

درگیری داغ :

وقتی است که یک یا چند طرف  مناقشه خیلی احساساتی هستند و یکی از این کارها را  انجام می دهند: صحبت کردن با صدای بلند ، فریاد زدن،  هجوم فیزیکی ،  خشونت و تهدید،  استفاده از الفاظ کنایه آمیز و التهاب آور که بحث را از کنترل خارج کرده و طرف مقابل را منفجر میکند.

درگیری سرد:

زمانی است که به نظر می رسد یک یا چند طرف مناقشه  احساساتشان  را سرکوب می کنند ، یا در واقع “بی تحرک” به نظر رسیده و یکی از این کارها  را انجام می دهند: نجوا کردن زیر لب ،  یا بهم فشردن  لبها،  بی حرکت ماندن در جای خود،  روی گرداندن یا قطع  ارتباط بهر نحو دیگر. سکوت کردن یا  یا صحبت کردن با لحنی منفعل یا  نمایش ظاهری منجمد.

هیچ یک از این انواع درگیری سازنده نیستند. درگیری های گرم بهره وری بمراتب بالاتری دارند. درگیری گرم  یعنی تعارضی که در آن فضا  برای بحث و گفتگو باز است  اما با خصومت شدید ملتهب نمی شود. لذا  اگر با درگیری سرد برخورد می کنید ، به مهارت هایی برای “گرم کردن آن” نیاز دارید. اگر با درگیری های داغ مواجه هستید ، به مهارت هایی برای “خنک کردن آن” نیاز خواهید داشت.

حل و فصل مناقشات چیزی مانند آشپزی است. یعنی   بهترین نتیجه را  در  دمای مطلوب بدست می دهد.. اگر خیلی داغ باشد ، ممکن است درگیری به انفجار منجر شود ، که درنتیجه غذا  را سوزانده  و باعث می شود روابط شما بر اثر خشم یا خصومت تخریب شود.  اگر خیلی سرد باشد ممکن است  غذا را منجمد کرده  یا اصلا نپزد، بعبارت دیگر دغدغه ها و احساسات  ناگفته  به سرد شدن روابط منجر شود. به عنوان یک رهبر ، باید مناقشه را به دمایی برسانید که مفید و سودمند باشد.

در بیست سالی که به طور حرفه ای با مناقشه  روبرو هستم با  هر دو حالت گرم و سرد مواجه شده ام. در کار با شرکت ها ، مؤسسات آموزشی و سازمان های مذهبی عموما شاهد  مناقشات سرد بوده ام. با این حال ، در کار با سیاستمداران چه در داخل کشور  و چه در مناطق درگیری در سرتاسر جهان به عنوان یک واسطه سازمان ملل متحد ، من اغلب با مناقشات  شدید روبرو بوده ام. من آموخته ام که اولین گام یک میانجی در راه حل مناقشات  درک  تمایز بین تعارض داغ و سرد است.   پس از تشخیص قطعی داغ یا سرد بودن مناقشه ، باید برخی ازمتغیرهای  موجود در هر وضعیت را درک کنید:

 

اگر درگیری داغ است: قبل از جمع کردن طرفین درگیری در یک مکان باید قوانین پایه برای جلسه رفع مناقشه وضع کنید . این قوانین باید  به اندازه کافی قوی باشد که مانع از انفجار انرژی در زمان جلسه شود. به عنوان مثال ، اگر درگیری بین دو عضو هیئت مدیره است که سابقه مجادله لفظی با یکدیگر دارند،  ، می بایست در ابتدای جلسه هیئت مدیره قوانین واضحی را تعیین کرده و موافقت آنها را در مورد رعایت این مقررات در طول جلسه کسب کنید .پس از موافقت حضار با این قوانین آنگاه هرکس میتواند فرصتی برای صحبت کردن داشته باشد.

این روش را امتحان کنید. از همه بخواهید که در یک دایره بنشینند و سپس از هر شخص بخواهید که به نوبه خود با در یک مهلت معین  صحبت کند (مثلاً فقط 3 دقیقه). سؤالی را برای همه انتخاب کنید که نیاز به صحبت در مورد خود و احساسات خود دارد. به عنوان مثال ، هنگامی که من با اعضای مجلس نمایندگان کار کردم ، سؤالی که عقب نشینی هایی را که من طراحی کردم باز کردم: ” چگونه  نحوه برخورد مجلس با اختلافات بر شما و خانواده شما تأثیر می گذارد؟” نتیجه این نوع پرسش  و پاسخ ، دور اول گفتگو است که از حملات شخصی خودداری می کند ،به همه امکان می دهد تا صحبت کنند ، و به طور ایده آل قبل از ورود به بحثهای دشوارتر ، میزان  اعتماد را بیشتر می کند.

اگر درگیری سرد است: شما معمولاً می توانید پیش رفته  و ذینفعان را در درگیری جمع کرده  و آنها را درگیر ایجاد ارتباطات سازنده کنید. این گفتگو ، اگر به درستی هدایت شود ، باید مناقشه را به اندازه کافی گرم کند ، تا بتواند روند تحول را آغاز کند. اما شما هنوز هم باید هوشیار و آماده باشید. مناقشه  معمولاً بدین دلیل سرد است که احساسات زیادی سرکوب می شوند. بنابراین شما باید به طرز ماهرانه ای بدانید که چگونه آن را گرم کنید بدون اینکه دما به طور غیر منتظره ای به سرعت افزایش یابد.بدین منظور از بحث و گفتگو استفاده کنید. اگر گروهی از پرداختن به مسئله دشوار  اجتناب می کنند ، موضوع اختلاف را به عنوان یک بحث قطبی تنظیم کنید. دو تیم (یا در صورت لزوم ، بیشتر) تشکیل دهید و یک بحث واقعی براه بیاندازید. اینکار  اختلافات را آشکارتر می کند و به این گروه الهام می بخشد تا مشکل اصلی  را که در زیر سطح است ، بشناسند.

 

خواه درگیری داغ و سرد باشد ، هدف آشتی کنان نیست. هدف این است که روی شکاف موجود پل زده و گزینه ها یا راه حل های جدید را ارائه کند. پل زدن به معنای ایجاد پیوندهای قوی تر و اعتماد عمیق تر بین دشمنان سابق است. نوآوری – که متمایز از سازش است – بدان معنی است که راه حلها  یا احتمالات جدیدی آشکار شده اند.

حل تعارض چیزی نیست که یک شبه یاد بگیرید .این کار  به زمان ، تمرین و تأمل نیاز دارد. اگر خود را در میان یک درگیری پیدا کردید و هنوز مهارت لازم برای حل آن را فرا نگرفته اید از یک شخص ثالث یا یک واسطه حرفه ای کمک بگیرید. باتوجه به مطالب فوق  اگر درگیر یک مناقشه  شدید و فوری هستید  که نیاز به اقدام فوری دارد ، توصیه های زیر را در نظر داشته باشید:

 

1. بخودتان وقت بدهید. برای حل اختلاف عجله نکنید. اگر در خطر نیستید تمام گزینه های ممکن را در نظر بگیرید. در غیر این صورت ممکن است کاری بکنید یا چیزی بگوئید که موجب پشیمانیتان شود.

2.هدف خود را تعیین کرده و روی آن تمرکز کنید. پریشان نباشید. روی آنچه اهمیت دارد تمرکز کنید.

3.از نام بردن و اشاره کردن به دیگران خودداری کنید. روی مسئله تمرکز کنید نه افراد.

4- خودپرست نباشید. ذهنتان را باز نگه دارید؛ ممکن است متوجه شوید که می توانید چیز با ارزشی یاد بگیرید.

5.به همه چیز گوش دهید  ولی گزیده پاسخ دهید. لازم نیست که به هر نکته ای بپردازید . فقط به  مواردی بپردازید که تغییری ایجاد می کنند.

6.قبل از موضع گیری کسب اطلاعات کنید. تا زمانی که سخنان همه طرفهای درگیر در ماجرا را را واقعاً نشنیده اید ، صحبت یا اقدام نکنید. قبل از درک دقیق وضعیت موجود  نتیجه گیری نکنید.

7.تماس با شخص ثالث را در نظرداشته باشید. کسی که درگیر مناقشه نیست ممکن است بتواند مسائل را از دید دیگری برای هر دو طرف بیان کند.

8- به مخاطبین اجازه دهید شما را بشناسند. گاردتان را باز کنید  و به طرفین درگیری  اجازه دهید شما را بشناسند.این کار کمک میکند دیدگاه شما درک کنند.

9.دما سنج را چک کنید.. اگر درگیری هنوز خیلی داغ است ، سعی نکنید فوراً آن را برطرف کنید.وقتی آتش طرفین فرونشست به موضوع بپردازید.

10.انصاف داشته باشید. .با دیگران طوری رفتار کنید که می خواهید با شما رفتار شود. مودب و مهربان باشید. این کار ممکن است به طرفین درگیری انگیزه بدهد تا آنها هم چنین رفتاری نشان دهند.

به خاطر داشته باشید که توانایی شما برای حل و فصل مناقشات  درگیری یکی از راههای اصلی نمایش شخصیت شما بعنوان یک رهبر است. بهترین زمان برای یادگیری زمانی است که درگیری نه داغ  است و نه سرد. یادگیری کنترل دما احتمال موفقیت شما را در مدیریت مناقشه اجتناب ناپذیر بعدی افزایش میدهد.

نویسنده : مارک گرزون

منبع: هاروارد بیزنس ریویو

PMP Certificate

برگزاری آزمون PMP بصورت آنلاین

برگزاری آزمون PMP بصورت آنلاین

از آنجایی که شیوع کرونا آزمونهای حضوری PMP  را متوقف کرد  لذا موسسه PMI سریعا خود را با شرایط جدید وفق داد. مطابق اعلام PMI  از این ببعد آزمون PMP  بصورت آنلاین برگزار می شود.  با توجه به اینکه آزمون PMP در ایران برگزار نمی شود شرکت در این امتحان نیازمند سفر به خارج از کشور بود . حال با برگزاری آزمون بصورت آنلاین هزینه های سفر شامل بلیط و هتل و ویزا و  کاملا حذف شده و فرصت بسیار خوبی برای متقاضیان ایرانی فراهم شده است تا جهت دریافت معتبرترین گواهینامه مدیریت پروژه در سطح جهان اقدلم کنند.

شرایط آزمون PMP آنلاین

 

زمان آزمون : هر ساعت از شبانه روز در طول هفت  روز هفته بدلخواه داوطلب.  با پشتیبانی 24 ساعته.

تجهیزات مورد نیاز برای شرکت در آزمون: یک کامپیوتر با webcam، اینترنت پر سرعت،  محیط آرام

 نحوه برگزاری آزمون آنلاین PMP

نحوه برنامه ریزی و انتخاب زمان ازمون آنلاین:

قبل از اینکه تعیین  تاریخ آزمون لازم است ابتدا  هزینه آنرا  را پرداخت کنید. بعد از پرداخت هزینه ، امکان تعیین  تاریخ آزمون آنلاین وجود خواهد داشت . بدین منظور به PMI.org وارد شوید و در قسمت myPMI  به بخش Review Application Status   بروید. روی Schedule Exam  کلیک کنید.در اینجا میتوانید  آزمون آنلاین خود را از طریق Pearson VUE.  برنامه‌ریزی کنید.

توجه : در صورت تعطیلی مراکز آزمون مورد نظر در منطقه  شما گزینه آزمون حضوری را مشاهده خواهید کرد، اما به شما گفته خواهد شد که هیچ صندلی‌ای در دسترس نیست.

برای لغو آزمون حضوری و انتخاب زمان  آزمون آنلاین : ابتدا باید تاریخ ازمون حضوری  در حساب آنلاین Pearson VUE  لغو شده سپس می‌توان یک  تاریخ جدید برای آزمون انلاین انتخاب کرد. با توجه به حضور ناظر در ازمون بصورت ویدیویی باید از قبل زمانی برای آن انتخاب کرد. آزمون بصورت 24 ساعته و در طول 7 روز هفته قابل برگزاری است و می‌توان  زمان مناسب را انتخاب کرد.

.  تغییر زمان آزمون برای کلیه امتحانات PMI تا اول  ژوئیه 2020 فاقد هزینه خواهد بود.

آزمونهای زیر  نیز به‌صورت آنلاین برگزار خواهد شد:

PMI Agile Certified Practitioner (ACP)

Certified Associate in Project Management (CAPM) certification

زبان آزمون :

آزمون به زبان‌های مختلفی برگزار می‌شود ولی فعلا کلیه  مکالمات داوطلب  با ناظر آزمون به زبان انگلیسی خواهد بود حتی اگر آزمون به زبان‌ دیگری باشد.

 نحوه اجرای آزمون آنلاین

مانند  یک ناظر از طریق میکروفون و وبکم شما را کنترل خواهد کرد.

قبل از شروع امتحان، باید  مراحل self-check-in انجام شود. از شما درخواست می شود  که عکس خودتان، تصویر کارت شناسایی / گواهینامه رانندگی و یک عکس از محیط اطراف خود گرفته و ارائه دهید.

پس از شروع آزمون، مجاز به  خروج از اتاق و از دید ناظر نخواهید بود.  مگر اینکه تایم  استراحت ده  دقیقه ای باشد. توجه داشته باشید، پس از پایان ده  دقیقه استراحت، قادر نخواهید بود به سؤالات بخش اول امتحان برگردید.

پس از خاتمه  زمان استراحت ناظر مجددا  شما را چک کرده  و وارد  بخش دوم و آخر امتحان می شوید. اگر در پایان 10 دقیقه استراحت به اتاق برنگردید، جلسه آزمون خاتمه می یابد.

در صورتیکه در طول ازمون با سوالی مواجه شوید  می توانید از قسمت چت   در بالای صفحه برای تماس با ناظر استفاده کنید.

‌ مکان مناسب برای  آزمون آنلاین

مکان آزمون باید یک فضای  آرام و دنج باشد. باید در یک اتاق با درب بسته در خانه یا  محل کارتان برای ازمون در نظر بگیرید. به محض  آغاز  آزمون، شما مجاز به صحبت، برخاستن یا جابجایی از صندلی خود نخواهید بود. ضمنا  در طول آزمون حضور  شخص ثالث در اتاق محل برگزاری  مجاز نخواهد بود.

در مرحله  check-in و بعد از  ارسال عکس‌های مورد نیاز، ناظر می‌تواند از شما بخواهد تا محیط، از جمله دیوارها، فضای کف و رومیزی را به او نشان دهید. این کار برای حصول اطمینان از عدم دسترسی داوطلب  به کتب و جزوات ، یادداشتها ، مقالات، و لوازم التحریر می باشد.

لازم است مانیتورهای اضافی را از کامپیوتر خود جدا کرده و رایانه‌های اضافی نیز باید خاموش شوند. اقلام نصب شده  روی دیوار مانند تابلوهای نقاشی ، پوستر و وایت بورد  بررسی می‌شوند. در صورت عدم تکمیل این مرحله،  داوطلب مجاز به ادامه کار یا شرکت در آزمون نخواهد بود..

در طول جلسه امتحان آنلاین، داوطلب  مجاز به استفاده از کاغذ، وایت‌برد، ماشین حساب یا لوازم التحریر نخواهد بود.

آزمون دارای  یک ماشین حساب داخلی است. می‌توان با کلیک کردن بر روی آیکون ماشین حساب در صفحه امتحان، به آن دسترسی پیدا کرد. همچنین در طول آزمون آنلاین یک وایت بورد  داخلی  در دسترس خواهد بود با استفاده از این گزینه . متقاضی  این امکان را دارد  که از طریق نت برداری  یا رسم شکل  از طریق موارد بصری کار کند. در هر زمان در طول امتحان میتوان  با کلیک روی آیکون eraser در بالای صفحه، مطالب نوشته شده  را پاک کرد.

در طول آزمون آنلاین ، می‌توان برای انجام یادداشت و محاسبات به طور همزمان به تخته وایت برد داخلی و ماشین حساب دسترسی داشت.

نحوه check-in   در روز آزمون

برای شروع امتحان  وارد حساب PMI.org خود شده و روی Certifications   در قسمت بنفش رنگ کلیک کنید. سپس روی  Apply Now  کلیک کنید. در اینجا  صفحه Certification Program Overview  باز می شود. در این صفحه  روی               ”   Begin Exam ”  کلیک کنید. لینک ” Begin Exam” 30 دقیقه قبل از زمان آزمون در دسترس شما خواهد بود.

قبل از شروع، مطمئن شوید  که مدارک شناسایی مورد نیاز برای تایید هویت را در دسترستان است. مدارک قابل قبول عبارتند  از: گواهینامه رانندگی، کارت شناسایی ملی، گذرنامه وalien registration card    کارت سبز، اقامت دائم و ویزا . توجه داشته باشید مدارک نباید  به زبان فارسی باشد.

فرم ثبت نام نیز باید هم دارای  عکس و امضای داوطلب آزمون باشد. صرفا  اسناد اصلی پذیرفته شده و PMI از پذیرفتن  فتوکپی مدارک معذور است.

مراحل  check-in برای افرادی که قبلاً تست سیستم را انجام داده‌اند، تقریباً 15 دقیقه زمان خواهد برد.

دسترسی به اینترنت در طول ازمون

با شروع آزمون، رایانه شما قفل Lock down   خواهد شد. لذا در طول مدت آزمون  نمی‌توان از اینترنت و یا برنامه‌های دیگر استفاده کرد.

ده دقیقه تنفس در طول آزمونPMP ،

از این پس هر دو آزمون آنلاین و آزمون حضوری PMP دارای یک وقت  استراحت 10 دقیقه‌ای است. آزمون به دو بخش تقسیم می‌شود. استراحت 10 دقیقه‌ای را پس از تکمیل قسمت اول آزمون خود آغاز خواهید کرد. داوطلب در طول 10 دقیقه استراحت  مجاز به ترک اتاق می باشد. اگر داوطلب  در پایان 10 دقیقه استراحت به اتاق برنگردد، آزمون خاتمه می‌یابد.بعد از شروع زمان استراحت، داوطلب  مجاز به بررسی سوالات قسمت اول نخواهد بود. پس از پایان مدت زمان 10 دقیقه استراحت، ناظر متقاضی  را مجدداً بررسی کرده و پس از آن بخش دوم و آخر امتحان شروع میشود.

 استفاده از تلفن همراه در هنگام ازمون

 

استفاده از تلفن همراه در طول آزمون مجاز نیست. این کار ممکن است باعث خاتمه آزمون شود. قبل از شروع آزمون، تلفن همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی باید از دسترس داوطلب خارج شوند.

اگر مشکل نرم افزاری در طول آزمون وجود داشته باشد، ناظر همراه با داوطلب  تلاش خوانهد کرد تا مشکل فنی برطرف شود.

بدین منظور  ناظر تلاش می‌کند تا از طرق چت آنلاین و یا Voice over IP (VoIP) با داوطلب  تماس بگیرد. اگر ناظر نتواند از طریق چت یا VoIP با متقاضی  ارتباط برقرار کند، سعی خواهد کرد تا با شماره تلفنی که وی در طی مراحل ورود به سیستم مشخص کرده است  تماس بگیرد. در آن زمان داوطلب  مجاز به استفاده از تلفن برای دسترسی به پشتیبانی فنی خواهد بود.

نکته مهم آنکه  زمانی که صرف رفع مشکل فنی می‌شود جزئی از زمان آزمون بوده  و مدت زمان کلی آزمون تغییر نخواهد کرد.

داوطلب می‌تواند از ناظر بخواهد تا او را برای برنامه‌ریزی مجدد آزمون راهنمایی کند. در این صورت آزمون تمام می‌شود و ناظر گزارشی از موضوع تهیه و شماره آن را در اختیار متقاضی  قرار می‌دهد. داوطلب باید  پس از آن با Pearson VUE ارتباط برقرار کرده و شماره  Incident Report که توسط ناظر به وی  داده شده است را ارائه کند. بسته نوع مسئله فنی پیش آمده  ممکن است امکان جبران برای داوطلب وجود نداشته باشد.

 نحوه تضمین امنیت آزمون آنلاین PMP

PMI اولویت بسیار بالایی برای صحت و امنیت آزمونPMP قائل است و متعهد است خطاهای مرتبط با آزمون آنلاین را بطور صحیح مرتفع سازد.بدین منظور روشهای زیر  برای ضمانت امنیتی اجرا میشود :

برنامه سختگیرانه برای تشخیص چهره افراد و هرگونه سو رفتار ؛.

احراز هویت داوطلب  از طریق هوش مصنوعی پیشرفته و تطبیق چهره با عکس در طول فرآیند check-in ؛

خاتمه آزمون به اختیار ناظر در صورت مشاهده هر گونه سوء رفتار ؛

 

منبع: PMI.org

 

برای شرکت در دوره آمادگی آزمون PMP  و کسب معتبرترین مدرک مدیریت پروژه جهان با ما تماس بگیرید.

ISO 9001

آشنایی با استاندارد ISO 9001-2015 بخش اول

 آشنایی یا استاندارد ایزو 9001 (بخش اول ):

در این ویدءو با مفاهیم زیر آشنا خواهید شد :

شامل تاریخچه ایزو ،

مزایای پیاده سازی ایزو  برای سازمان؛

مزایای پیاده سازی ایزو  برای مشتریان؛

انواع الزامات استاندارد ؛

سیستم مدیریت کیفیت ؛

 

براس مشاهده ویدءو اینجا کلیک کنید.

…..

Digital Communication

10 سوء تفاهم در ارتباطات دیجیتال  و روش اجتناب از آنها

10 سوء تفاهم در ارتباطات دیجیتال  و روش اجتناب از آنها

با گسترش COVID-19 در سراسر جهان،  کار از خانه شدیدا شایع شده است. با توجه به این تغییر جهانی واسترس بالای همگانی ، ضروری است که در هنگام کار به عنوان بخشی از یک تیم مجازی ، بکوشید تا  از بروز سوء تفاهم در ارتباطات در فضای دیجیتال جلوگیری کنید.

ما چهار سال گذشته را صرف مطالعه علم احساسات و تاثیر  آنها با زندگی در محل کار کرده ایم. با هزاران کارمند در سطح جهان صحبت کردیم ، و یکی از رایج ترین سؤالاتی  که مردم از ما می پرسند فقط همین مسئله است – نحوه  برقراری بهترین شکل ارتباط در عصر دیجیتال. چگونه می توان به متن ارسالی لحن مناسبی داد؟ آیا اضافه کردن علامت  تعجب  در انتهای متن  زیاده روی بود؟ در زیر ما ده روش برای اجتناب از ایجاد سوء تفاهم در ارتباطات دیجیتال را  ذکر کرده ایم.

توصیه هایی برای پیشگیری از بروز سوء تفاهم در ارتباطات دیجیتال

1- از ایموجی ها استفاده کنید، اما با احتیاط!

ایموجی ها می توانند به ما در بیان لحن ، معنی و نشانه های عاطفی کمک کنند. مثلا  جک   ایموجی

را به پیام ” دیر نکنی!” اضافه می کند تا دیوید براحتی  متوجه شود که او شوخی می کند. اما گذاشتن  ایموجی ها ، به ویژه هنگامی که گیرنده پیام  را به خوبی نمی شناسید می تواند تصویر حرفه ای شما را تضعیف کند. بهتر است منتظر بمانید تا قبل از ارسال شکلک های صورت ، متوجه شوید طرف دیگر چه برداشتی از ایموجی ها دارد. به عنوان یک قانون ابتدایی ، یک ایموجی در هر ایمیل یا پیامک  مناسب است – مگر اینکه اولین بار باشد که با آن شخص ارتباط برقرار می کنید . در این صورت ، بهتر است از آن صرفنظر کنید.

2- رفع غلطهای تایپی پیش از ارسال پیام.

وجود غلطهای  تایپی در پیام این مفهوم  را دارد که  که در هنگام ارسال عجله داشتیم، دچار خشم یا هیجان  شدید بوده و یا اینکه چون رئیس هستیم  نیازی به توجه به متن پیام خود  نداریم. اندرو برادسکی ، محقق ، غلطهای تایپی  را تقویت کننده های عاطفی توصیف می کند:  اگر جک یک ایمیل عصبانی پر از غلطهای تایپی  را برای  دیوید بفرستد ، دیوید تصور می کند که جک  با عصبانیت  آن ایمیل را ارسال کرده و فکر میکند جک شدیدا عصبانی است. حتی اگر عجله دارید ، بهتر است دو دقیقه دیگر برای تصحیح کار خود صرف کنید یا اینکه متن را  با صدای بلند بخوانید تا هرگونه اشتباه تایپی  را که از چشمتان دور مانده پیدا کنید.

3-پیام های خود را از نظر عاطفی تصحیح کنید.

تنها اشکال تایپی نیست که باید از پیام های خود حذف کنید. برایان فترشتونهاگ ، مسئول ارشد استعدادیابی جهانی در گروه Ogilvy ، به ما گفت که او مرتباً از کارمندان می پرسد که آیا آنها تا به حال موفق شده اند یک مسئله عاطفی از طریق ایمیل حل و فصل کنند؟ جواب بدون شک منفی است. اما وقتی او از همان گروه سؤال می کند آیا تا به حال کسی را از طریق ایمیل عصبانی  کرده اید؟ این بار پاسخ همه مثبت بود!  همواره قبل از ارسال  متن را دوباره بخوانید تا مطمئن شوید که پیام شما روشن است و لحن مورد نظرتان را منتقل می کند. ارسال عبارت “باید در باره اش حرف بزنیم” وقتی منظور شما این است که “اینها پیشنهادات خوبی هستند ، باید ببینیم  چگونه میتوان  آنها را در پیش نویس وارد کنیم” باعث می شود گیرنده احساس اضطراب کند. به راحتی می توان کاری کرد که  ایمیل های یک خطی یا پیامکها لحن تهاجمی پبدا کنند . تصور کنید که پیامی  با مضمون  ” پیرو آخرین ایمیل من، ، فقط پیگیری” یا “کمکم کن بفهمم”  دریافت کرده اید. چه احساسی خواهید داشت؟

4- علائم نگارشی برای متن های  یک کلمه ای یا خیلی کوتاه اهمیت بیشتری دارند.

“OK.” با یک نقطه بعد از کلمه بار منفی بیشتری نسبت به “OK” بدون نقطه دارد. اضافه کردن یک نقطه  معنی   نتیجه گیری و خاتمه  را به پیام  شما اضافه می کند و احساسات منفی را افزایش می دهد. “OK.” نشان میدهد این بحث  به پایان رسیده است در حالیکه “OK”  یعنی موافقم . وقتی با کسی آشنا می شوید ، به سبک نگارشی او  توجه کنید. ممکن است افرادی را  در همکارانتان بیابید  که  عادت دارند بعداز کلمه OK  نقطه می گذارند و بدینوسیله میتوان از برداشتهای غلط اجتناب کنبد.

5- در ابتدای آشنایی  از کانالهای ارتباطی قوی تر استفاده کنید.

در اکثر موارد اگر ابهامی در پیام دریافت شده از  افراد ناشناس یا همکاران ارشد وجود داشته باشد  آنرا بشکل منفی  تفسیر می کنیم.  فرض کنید  لیز به مولی که  او را خیلی خوب می شناسد  ایمیل می زند ، “ایمیل شما به ویراستار می توانست بهتر باشد.” مولی مفهوم  ایمیل را به همان  صورت که نوشته شده برداشت  می کند. اما اگر مولی همان ایمیل را از رئیس یا یک همکار جدید دریافت کند ممکن است احساس اضطراب کرده و فکر کند که ایمیل  وی آنقدر افتضاح  است که نمی تواند  دوباره به یک ویراستار  ارسال شود. هنگامی که  با شخص جدیدی شروع به کار می کنید استفاده از کنفرانس ویدیویی  به ایجاد اعتماد کمک می کند. به طور کلی ، دیدن چهره های یکدیگر به شما کمک می کند مفاهیم ناگفته را بهتر درک کنید. بعد از شناختن مخاطب  می توانید بیشتر از ایمیل استفاده کنید.

6- هر زمان که مقدور است الویت را به تماس تصویری بدهید.

در Trello ، یک شرکت نرم افزاری مدیریت پروژه ، حتی اگر یک نفر در یک تیم از راه دور کار کند ، اعضای تیم  از تماس تصویری برای ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند. بدینوسیله اطمینان حاصل میشود که احساسات نیز در ارتباطات  گنجانده شده و احتمال از دست رفتن اطلاعات نیز کم می شود. مطالعات نشان می دهد که حدود 65٪ ارتباطات غیر کلامی است. هنگامی که تصویردیده نمیشود ، علائم عاطفی ناشی از  صورت و زبان بدن را از دست می دهید. بدیهی است که استفاده از تماس تصویری همیشه امکان پذیر نیست ، ولی بهتر است در صورت امکان  استفاده از آن را به یک عادت تبدیل کنید.

7- میزان فوریت درخواست خود را در چت مشخص کنید.

اشتباه نکنید. ما هم  میدانیم که چت یک ابزار ارتباطی غیر رسمی است، ولی  ساده ترین شکل ارتباط دیجیتالی برای ارسال یک پیام  نه چندان فکر شده نیز می باشد. ممکن است شما فقط یک پیام کوتاه با این مضمون برای کسی بفرستید “میشه یک نگاه سریع به این بندازی؟” یا “میشه  ایده هات رو به این متن اضافه کنی ؟” با ارسال این پیام ها ، شما دیگران را تحت فشار قرار میدهید. ماهیت چت در زمان واقعی بدان معنی است که افراد تصور میکنند درخواستهای شما فوری است و احساس می کنند که باید فوراً پاسخ دهند. بنابراین ، قبل از ارسال درخواستی که زمان می برد سؤال کنید ، ” الان وقت مناسبی است؟” اگر نیازی به پاسخ فوری  ندارید بگویید “عجله نکن ، اما میتونی هر موقع وقت داشتی بهم کمک کنی؟” و اگر شخصی پیغام ” مزاحم نشوید” را در پروفایل خود نمایش داده است به آن احترام بگذارید.

8-هول نکنید.

اگر ایمیلی باعث عصبانیت ، اضطراب یا سرخوشی شما شد ، برای پاسخ به آن تا روز بعد صبر کنید. یا  بهتر از آن ، زمانی که آرام شدید  رو در رو صحبت کنید. پس از آرام شدن می توانید احساسات و نیازهای نهفته در ورای  احساسات خود را بهتر بیان کنید تا  اینکه فورا  واکنش نشان دهید. هنگامی که پاسخ می دهید ، پیش نویس خود را دوباره از نگاه مخاطب بخوانید. اگر ایمیلتان را یک بار برای خودتان ارسال کنید بهتر می توانید بفهمید  مخاطبتان در زمان دریافت ایمیل چگونه آن را تفسیر خواهد کرد. توصیه مفید:  همیشه قسمت  “To”  را خالی بگذارید تا زمانی که آماده ارسال پیام شوید . یکی از دوستان ما پیشنهاد شغلی خود را از دست داد زیرا او به طور اتفاقی یک  ایمیل نپخته درخواست  حقوق را ارسال کرد.

9. در صورت نیاز به گرفتن”بله” از ایمیل استفاده نکنید.

درخواست حضوری سی بار موفق تر از یک ایمیل جواب می دهد. تحقیقات نشان می دهد که افراد درخواستهای ارسال شده از ایمیل را غیرقابل اعتماد و غیر ضروری در نظر می گیرند. اگر با ایمیل  مذاکره می کنید مذاکره حضوری یا تماس تصویری در ابتدای کار به شما کمک می کند تا تاثیر بهتری ایجاد کنید. دریک آزمایش  که دانشجویان MBA را در مقابل یکدیگر قرار می داد ، به نیمی از آنها فقط نام و ایمیل مخاطب داده شد. به نیم دیگر عکسی از طرف مقابل نیز  نشان داده شد و گفته شد قبل از مذاکره در مورد سرگرمی ها ، برنامه های شغلی و زادگاه تان صحبت کنید. نتیجه آنکه در گروه اول هفتاد درصد به توافق رسیدند در حالیکه در گروه دوم تقریبا همه به موافقت دست یافتند.

10. اگر کارتان فوری نیست در ساعات غیر کاری ایمیل یا پیام کوتاه ارسال نکنید.

“من در دفتر نیستم ومرتبا ایمیل را چک می کنم. اگر ایمیل شما فوری نیست ، من احتمالاً بازهم پاسخ خواهم داد. این مشکل خیلی ها است. ” حتی اگر قید کنید که” تا فردا / شنبه نخوانید / به آن پاسخ ندهید ” ، احتمالاً گیرنده  همچنان تمام آخر هفته را در مورد ایمیل شما فکر خواهد کرد و حتی ممکن است سعی کند که فوراً پاسخ دهد. سعی کنید ایمیل را در پوشه پیش نویس خود ذخیره کنید و یا برنامه ریزی کنید تا بعداً ارسال شود.

بیشتر سوء تفاهم های  دیجیتالی به این دلیل رخ می دهد که ما به نشانه های غیر کلامی ، از جمله لحن  صدا ، زبان بدن و چهره  مخاطب  ،  که حاوی بخش مهمی از پیام است دسترسی نداریم. لذا  این نکات می تواند به شما کمک کند ، اما راه حل قطعی برای اجتناب از بروز سوء تفاهم استفاده از  تلفن یا تماس تصویری است.

منبع : هاروارد بیزنس ریویو

فرسودگی شغلی

سه توصیه برای جلوگیری از فرسودگی شغلی در زمان کار از خانه (WFH)

سه توصیه برای جلوگیری از فرسودگی شغلی در زمان کار از خانه (WFH)

اپیدمی  Covid-19  باعث شد میلیون ها نفر در سراسر جهان کار از منزل  را شروع کنند. این مسئله برخی از کارفرمایان را در مورد حفظ بهره‌وری کارکنان نگران کرده است. اما آنچه که باید در این شرایط بی سابقه نگران آن باشند ، یک خطر طولانی مدت است:  فرسودگی کارمندان.

خطر قابل توجه است مرزهای  بین کار و بیکاری  به طرزی جدید و غیرمعمول کمرنگ  می شوند.  بسیاری از کارمندان که برای اولین بار از راه دور کار می کنند احتمالاً برای حفظ مرز بین زندگی حرفه ای و شخصی خود تلاش می کنند.  ممکن است احساس کنند برای نمایش  وفاداری ، فداکاری و بهره وری باید تمام مدت کار کنند. روز و شب با هم ادغام میشوند. روزهای کاری و تعطیلات آخر هفته  ترکیب می شوند. و احساس تعطیلات کمرنگ میشود.  ممکن است از بعضی از کارکنان  خواسته شود که برای چند ماه از راه دور کار خود را ادامه دهند.

تحقیقات متعددی  نشان می دهند که مرز بندی بین زندگی حرفه ای و شخصی  به ویژه برای سلامت روان ما بسیار مهم است. اما حتی در بهترین شرایط  نیز این کار دشوار است.. ، دلیلش آن است که اقتصاد دانش بنیان  موجب شده است که معنای “کارمند  ایده آل”  اساسا تغییر کند.

تحقیقات ما نشان داده است كه کارکنان  غالباً بطور ناخواسته حفظ این  مرز  را برای سرپرستان ، همكاران و كارمندان دشوار می كنند.  یکی از راههای انجام این کار ارسال ایمیل  کاری در خارج از ساعات اداری است. در پنج مطالعه شامل بیش از 2000 کارمند بزرگسال ،دریافتیم که ارسال کنندگان ایمیل های کاری پس از ساعت کار  احساس گیرنده های را برای پاسخگویی فوری دست کم می گیرند ، حتی اگر چنین ایمیل هایی فوری نباشد.

Covid-19 ممکن است این فشارها را تقویت کند. حتی برای کارکنانی که تمایل ذاتی به تفکیک  کار و زندگی شخصی خود دارند.  شرایط فعلی ممکن است اجازه این کار را ندهد. بسیاری از مدارس تعطیل هستند و مهدکودک ها بسته اند .. این مسئولیت سنگینی برای والدین شاغل یا کارکنان  کم درآمد ایجاد میکند. حتی شرکت هایی که در حال حاضر کارمندان را ترغیب به کار از خانه می کنند ، احتمالاً برای حمایت از کارکنانی که با حضور خانواده هایشان با مشکلات بسیاری برای  کار در خانه روبرو هستند  دچار مشکل می شوند.بنابراین ، با توجه به وضعیت بی سابقه ای  که امروزه بسیاری از ما در آن قرار داریم ، کارکنان دور کار چگونه  قادرند  کار و زندگی شخصی خود را از هم تفکیک کنند؟ اگر دیگر نتوانیم از درب خارج شویم  ، چگونه می توانیم “کار خود را پشت در  خانه جا بگذاریم”؟ کارفرمایان ، مدیران و همکاران چه کاری می توانند انجام دهند تا به یکدیگر کمک کنند؟

توصیه هایی برای دورکاری از منزل

بر اساس تحقیقات ما و  مطالعات  آکادمیک قبلی ، توصیه هایی برای اجتناب از فرسودگی شغلی کارکنان در هنگام کار در منزل ارائه شده اند :

مرزهای فیزیکی  و اجتماعی را حفظ کنید

دبلیک اشفورت  از دانشگاه ایالتی آریزونا  روش هایی را توضیح میدهد که افراد را قادر میسازد از نقش کاری به زندگی شخصی و برعکس منتقل شوند. این کار  از طریق “فعالیت های عبور از مرز” انجام می شود.  ، بعنوان مثال :  لباس بیرون  را بپوشید  یعنی  از خانه به محل کار بروید . اینها علائم  فیزیکی  و اجتماعی است که نشان میدهند . . شما از “خانه ” به “محل کار ” رفته اید.

سعی کنید هنگام کار از راه دور این مرزها را حفظ کنید. در کوتاه مدت ، اینکه مجبور به سوار شدن متروی اول وقت نیستید یا اینکه امکان کار با پیژامه دارید تغییر دلپذیری باشد.  اما هر دوی این موارد فعالیت هایی برای عبور از مرز هستند که برایتان خوب است . بنابراین ، همه آنها را یکباره  کنار نگذارید . هر روز صبح لباس کار خود را بپوشید،  حتی اگر تیشرت و جین است ، اما با این وجود خود را آماده کنید. قبل از نشستن برای کار ،  مسافرت صبحگاهی خود را با یک پیاده روی به یک پارک در نزدیکی محل  یا  گردش در اطراف آپارتمان خود جایگزین کنید . برخی از کارکنان  قبلاً روشهای خلاقانه و دلسوزانه ای برای حفظ روال کاری معمول خود ارائه داده اند.

مرزهای زمانی را تا حد امکان حفظ کنید

حفظ مرزهای زمانی برای رفاه و مشارکت  کاری بسیار مهم است. این امر به ویژه هنگامی صادق است كه تعداد زیادی از كاركنان و یا همكارانشان همزمان  با مشكلات مراقبت از كودك یا  سالخوردگان در ساعات عادی كار روبرو هستند. حتی برای کارکنان فاقد فرزند یا مسئولیت های دیگر خانوادگی تلفنهای  همراه کار را چالش برانگیز میکند.

رعایت  ساعات کاری رسمی  سازمان  ممکن است غیر ممکن باشد. کارمندان باید زمان بندی های مناسب دیگری  را پیدا کنند که بهترین عملکرد را برایشان داشته باشد. آنها همچنین باید مطلع باشند که همکارانشان  ممکن است در زمانهای دیگری  کار کنند و به این امر احترام بگذارند. ممکن است زمان کار مناسب برای شما وقت خواب نوزادتان باشد.  در حالیکه برای همکارتان زمان مناسب کار  وقتی است که همسرش مشغول آشپزی است . کارمندان دارای فرزند یا بدون فرزند می توانند با اضافه کردن عبارت  “فقط تماس کاری ” در ساعات مشخصی از روز  تمرکز خود را بر روی کار بگذارند . یک پاسخ ملایمتر آنست که به اطرافیانتان  اطلاع دهید که ممکن است در جواب دادن کندتر از حد معمول باشید و انتظار پاسخگویی به تماسهایشان را کاهش دهید.

ایجاد مرزهای زمانی مشخص  اغلب به توانایی هماهنگی زمان خود با دیگران بستگی دارد. این امر رهبران را برای کمک به کارکنان در ساختار ، هماهنگی و مدیریت سرعت کار یاری می دهد. این ممکن است به معنای برگزاری مرتب جلسات ویدئویی  چک کارمندان یا تهیه ابزارهایی برای هماهنگی  باشد. در این میان  ، حفظ حس طبیعی بودن اهمیت زیادی دارد.

روی مهمترین کار خود تمرکز کنید

الان زمان شلوغ بازی نیست . کارکنان  باید انرژی خود را صرف مسائل اولویت دار کنند.

در حالی که از خانه کار می کنید ، کارمندان اغلب میخواهند  بهره وریشان  را نشان دهند ، اما این ممکن است آنها را  بجای تمرکز بر کارهای مهم بسمت انجام کارهایی سوق دهد که سریعتر انجام می شوند . این گرایش اگرچه در کوتاه مدت مفید است،  ولی در دراز مدت بهره وری را کاهش میدهد . کارمندان ، به ویژه آنهایی که با مشغله کارهای خانوادگی و شغلی روبرو هستند ، با افزایش فشار کار مواجه هستند ، پس باید در اولویت بندی کارهای مهم دقت  کنند.

راه حل چیست؟

کار تمام وقت  حتی بر روی مهمترین وظایف  جواب مسئله نیست. براساس برخی یراوردها ، متوسط ​​کارکنان دانش محور  فقط به طور متوسط ​​ سه ساعت  در روز کارآمد است و این ساعات باید عاری از وقفه یا چند کار همزمان  باشد. حتی قبل از Covid-19 ، برای کارکنان دشوار بود که سه ساعت مداوم را برای تمرکز روی وظایف اصلی کار خود انجام دهند. با حذف مرزهای کار و خانواده قرار نیست  کارمندان راندمان بهتری پیدا کنند.

کارمندانی که تمام وقت احساس “فعال بودن ” می کنند در هنگام کار از خانه بیش از زمانی که سر کار میر فتند در معرض خطر فرسودگی شغلی قرار دارند . در دراز مدت ، تلاش برای پاسخ دادن به کارها و پاسخهای ایمیل در وقفه های کوتاه در ساعات غیر اداری ، مثل زمان خواب،، تعطیلات  آخر هفته یا با نگهداشتن  فیلم در آخر شب ، – نه تنها ضد بهره وری بوده  بلکه برای سلامتی  نیز مضر است.. همه ما باید راه های جدیدی برای سازماندهی کارها در خانه  پیدا کنیم  و به دیگران هم  کمک کنیم همین کار را انجام دهند  تا بتوانند از وقت غیر کاری استفاده کرده و سلامت ذهنی خود را حفظ کنند.

اینها فقط چند توصیه برای کمک به کارکنان بود تا  مرز بین کار و زندگی شخصی خود را حفظ کرده  و طولانی مدت دچار  فرسودگی شغلی نشوند. کارکنان برای آزمایش نحوه  کار در این شرایط غیر قابل پیش بینی  نیاز به انعطاف پذیری دارند و لازم است  سازمان متوجه این موضوع باشد.

منبع : هاروارد بیزنس ریویو

 

Shell

هفت پرسش رویال داچ شل

هفت پرسش رویال داچ شل

 

هفت پرسش کلیدی که شل از مدیرانش میپرسد:

شرکت معظم شل پرسش‌هایی از این دست را برای تحلیل محیط و ذینفعان مطرح میسازد:

اگر بتوانم پرسشی از پرسش‌های شما را پاسخ گوییم، آن پرسش کدام است؟

گر ده سال دیگر از شما بپرسند مهم‌ترین پیروزی شما چه بوده است، پاسخ شما چه خواهد بود؟

3- اگر ده سال دیگر از شما بپرسند مهم‌ترین شکست شما چه بوده است، پاسخ شما چه خواهد بود؟

4- چه چیزی را باید فراموش کرد؟

5- یک یا دو تصمیم راهبردی مهم درحوزه ………. کدام بوده است؟

6- دو یا سه روندی که آیندۀ ………. را به پیش می‌برند، کدامند؟

7- موانع پیشرفت در مسیرِ ………. کدامند؟

و در پایان: چه چیزی را باید می‌پرسیدیم که نپرسیدیم؟

قدرت

مفهوم قدرت

قدرت چیزی است که همه میخواهند داشته باشند اما نمیدانند دقیقا چیست؟

آیا شما واقعا میدانید قدرت چیست؟

رابرت گرین نامی پرآوازه در ادبیات و تحقیقات انجام شده در مورد قدرت است. او مدت 20 سال را صرف تحقیق و پژوهش در مورد کلمه قدرت کرد. او نویسنده کتاب های معروف و پرفروشِ “48 قانون قدرت” ، “هنر افسونگری” ، “33 استراتژی جنگی” ، “پنجاهمین قانون” و “تسلط” است . بعضی از این کتاب ها به فارسی هم ترجمه و جزو کتاب های پرفروش در حوزه موفقیت و رهبر هستند.

او در مورد زندگی افراد مشهور تحقیق کرده تا به سرنخ هایی از قدرت این افراد دست پیدا کند.اینکه چطور توانستند سرنوشت خودشان و دیگران را به دست بگیرند و تاریخ ساز باشند.

البته شاید شما دوست نداشته باشید، قدرتی مانند هیتلر یا کلئوپاترا داشته باشید،اما مطمئنن برای پیشرفت در کارتان، در زندگی تان و یا رهبری جمع دوستانه تان شاید لازم باشد از فلسفه قدرت آنها استفاده کنید.

اما زمانی که از قدرت صحبت میکنیم، منظورمان دقیقا چیست؟

رابرت گرین در مقدمه کتابهایش قدرت را تعریف کرده است. او معتقد است مردم تا زمانی که ندانند دقیقا قدرت چیست، نمیتوانند آنرا بدست آورند. بنابراین به عقیده او قـــدرت به شرح زیر است :

قدرت، سنجش میزان کنترل شما بر روی شرایط زندگی و اعمال و رفتار افراد اطرافتان است.

داشتن قدرت، دقیقا مهارتی است که حاصل درک عمیق طبیعت انسان، انگیزه مردم و دستکاری های لازم در جهت پیشرفت و یا محافظت از موضع خود است.

و البته شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید به عقیده رابرت گرین، بیشترین قدرت را چه زمانی خواهیم داشت؟

چطور با بیشترین حد ممکن میتوانیم اعمال قدرت کنیم؟

در کتاب پنجاهمین  قانون قدرت، رابرت گرین می نویسد :

قدرت، زمانی حداکثر میشود که غیرمستقیم اعمال شود.هرگز نباید دیگران را به صورت مستقیم مجبور به انجام کاری کنید، در عوض برای اعمال حداکثر قدرت، باید کاری کنید آنها به صورت داوطلبانه در راستای خواسته های شما فعالیت کنند.

رابرت گرین در کتاب هایش گوشزد میکند، قدرتمندترین افراد آنهایی هستند که با حفظ ارزش ها و اصول اخلاقی از قدرت شان استفاده میکنند.

پاداش

شش قانون برای پاداش

شش قانون برای پاداش

 

انگیزش بیرونی به رفتاری تعبیر می شود که برگرفته از یک پاداش بیرونی مانند پول یا ارتقا شغلی است. پاداش ها جزو ابزارهای مکارانه مدیریت محسوب می‌شوند. اگر خوب به کار برده شوند نتایج خوبی  ایجاد می کنند. متاسفانه ذهنیت مدیران این است که هیچ چیز مثل پول نمی تواند در افزایش عملکرد نیروها موثر باشد. لذا اکثر سیستم های انگیزشی بر اساس پاداش های مالی طراحی می شوند.

“برای کارکنان فکری (کسانی که بخاطر فکر کردن پول می گیرند) پول اهمیت بالایی دارد، اما آنها پول را به عنوان تنها عامل نمی پذیرند. اگر برای نیروها در قدیم کار به عنوان روشی برای ادامه حیات دیده می شد، اما امروزه برای کارکنان فکری کار به منزله زندگی است.”

                                                                                    پیتر دراکر

 • تحقیقات نشان می دهد، پاداش براساس عملکرد ممکن است درست عمل نکند. پانتظار  برای یک پاداش خاص بر عکس عمل کرده و می تواند باعث کشته شدن انگیزه های درونی شود. در اکثر سازمان‌ها سیستم‌های پاداش باعث می‌شوند که افراد دیگر کار را برای لذت خود کار انجام ندهند. به این عارضه اثر over-justification نیز گفته می شود، یعنی آدم ها بجای لذت بردن، منتظر پاداش هستند.
 • مسئله دیگر، پاداش دادن بر اساس خروجی می تواند باعث دور زدن و تقلب نیز شود، شاید آدم ها به جای تمرکز بر روی انجام کار خوب بر روی گرفتن پاداش تمرکز کنند. زمانیکه شما بر اساس خروجی به آنها پاداش می‌دهید، آنها کوتاه‌ترین راه را برای گرفتن پاداش طی خواهند کرد. رفتارهای بد و نارکارآمد کردن عملکرد سازمان می تواند تاثیرات این روش باشد.
 • انگیزش‌های بیرونی با پاداش مالی بزرگ، همانند یک بالن است که به جای کیسه‌های شنی داخل آن شمش طلا گذاشته‌اند، برای پرواز باید شمش‌ها را بیرون بیندازید، معمولا اما همه شمش طلا را ترجیح می دهند تا پرواز (:
 • انگیزش درونی

 • خوشبخاته خبر خوب نیز وجود دارد. پاداش هایی که بتواند انگیزه درونی را به حرکت درآورد، معمولا موثرتر، پایدارتر و معمولا کم هزینه‌تر هستند. انگیزش درونی از درون خود نفر است، یعنی به گونه ای که خود نفر به خودش پاداش می دهد.
 • پاداش ها می تواند به نفع سازمان شما عمل کنند یا بر عکس بر علیه سازمان، شش قانون زیر می تواند این پاداش ها را در راستای منافع سازمان به کار گیرد:
 • شش قانون پاداش 

 • از پیش قول پاداش ندهید

 • پاداش ها را در زمان غیر منتظره بدهید تا نفرات بر روی خود پاداش تمرکز نکنند. تحقیقات نشان می دهند که سورپرایز کردن باعث بالا رفتن انگیزه درونی می شود.
 • پاداش های پیش‌بینی شده را کوچک در نظر بگیرید

 • بعضی وقت ها شما نمی توانید جلوی آدم‌ها را بگیرید تا در مورد پاداش پیش بینی نکنند یا انتظار پاداش در زمان خاص نداشته باشند. در این حالت، پاداش های بزرگ باعث افت عملکرد می شوند. اما پاداش های کوچک می تواند ریسک کمتری برای کاهش عملکرد داشته باشند.
 • مداوم پاداش بدهید، نه فقط یکبار

 • منتظر پایان سال برای جشن گرفتن نباشید. هر روز می تواند مناسبتی برای جشن گرفتن باشد. هر روز فرصتی برای یک پاداش است.
 • پاداش را علنی بدهید، نه در خفا

 • همه باید بفهمند که بخاطر چه چیزی پاداش داده می شود و چرا؟ هدف پاداش دادن اطلاع رسانی روش‌ها و شیوه‌های خوب به همه است و اینکه مطمئن شویم آدم‌ها از کاری که انجام می‌دهند لذت می‌برند.
 • به رفتار پاداش بدهید، نه به خروجی

 • به خروجی‌ها می‌توان با میانبر یا دورزدن دست پیدا کرد در حالیکه رفتار در مورد تلاش و سخت کار کردن است. زمانی‌که شما بر روی رفتار خوب متمرکز شوید، آدم‌ها یاد میگیرند که چگونه باید رفتار کنند. اما زمانیکه فقط بروی خروجی تمرکز کنید، نفرات یاد میگیرند که چگونه تقلب کنند.
 • به همتایان پاداش بدهید نه به زیر دستان

 • پاداش ها نباید فقط از سمت مدیران باشد. محیطی را فراهم کنید تا همکاران یا هم تیمی‌ها بتوانند به یکدیگر پاداش دهند، زیراکه آنها بهتر می‌دانند رفتار چه کسانی مستحق پاداش گرفتن هستند.