فرسودگی شغلی

سه توصیه برای جلوگیری از فرسودگی شغلی در زمان کار از خانه (WFH)

سه توصیه برای جلوگیری از فرسودگی شغلی در زمان کار از خانه (WFH)

اپیدمی  Covid-19  باعث شد میلیون ها نفر در سراسر جهان کار از منزل  را شروع کنند. این مسئله برخی از کارفرمایان را در مورد حفظ بهره‌وری کارکنان نگران کرده است. اما آنچه که باید در این شرایط بی سابقه نگران آن باشند ، یک خطر طولانی مدت است:  فرسودگی کارمندان.

خطر قابل توجه است مرزهای  بین کار و بیکاری  به طرزی جدید و غیرمعمول کمرنگ  می شوند.  بسیاری از کارمندان که برای اولین بار از راه دور کار می کنند احتمالاً برای حفظ مرز بین زندگی حرفه ای و شخصی خود تلاش می کنند.  ممکن است احساس کنند برای نمایش  وفاداری ، فداکاری و بهره وری باید تمام مدت کار کنند. روز و شب با هم ادغام میشوند. روزهای کاری و تعطیلات آخر هفته  ترکیب می شوند. و احساس تعطیلات کمرنگ میشود.  ممکن است از بعضی از کارکنان  خواسته شود که برای چند ماه از راه دور کار خود را ادامه دهند.

تحقیقات متعددی  نشان می دهند که مرز بندی بین زندگی حرفه ای و شخصی  به ویژه برای سلامت روان ما بسیار مهم است. اما حتی در بهترین شرایط  نیز این کار دشوار است.. ، دلیلش آن است که اقتصاد دانش بنیان  موجب شده است که معنای “کارمند  ایده آل”  اساسا تغییر کند.

تحقیقات ما نشان داده است كه کارکنان  غالباً بطور ناخواسته حفظ این  مرز  را برای سرپرستان ، همكاران و كارمندان دشوار می كنند.  یکی از راههای انجام این کار ارسال ایمیل  کاری در خارج از ساعات اداری است. در پنج مطالعه شامل بیش از 2000 کارمند بزرگسال ،دریافتیم که ارسال کنندگان ایمیل های کاری پس از ساعت کار  احساس گیرنده های را برای پاسخگویی فوری دست کم می گیرند ، حتی اگر چنین ایمیل هایی فوری نباشد.

Covid-19 ممکن است این فشارها را تقویت کند. حتی برای کارکنانی که تمایل ذاتی به تفکیک  کار و زندگی شخصی خود دارند.  شرایط فعلی ممکن است اجازه این کار را ندهد. بسیاری از مدارس تعطیل هستند و مهدکودک ها بسته اند .. این مسئولیت سنگینی برای والدین شاغل یا کارکنان  کم درآمد ایجاد میکند. حتی شرکت هایی که در حال حاضر کارمندان را ترغیب به کار از خانه می کنند ، احتمالاً برای حمایت از کارکنانی که با حضور خانواده هایشان با مشکلات بسیاری برای  کار در خانه روبرو هستند  دچار مشکل می شوند.بنابراین ، با توجه به وضعیت بی سابقه ای  که امروزه بسیاری از ما در آن قرار داریم ، کارکنان دور کار چگونه  قادرند  کار و زندگی شخصی خود را از هم تفکیک کنند؟ اگر دیگر نتوانیم از درب خارج شویم  ، چگونه می توانیم “کار خود را پشت در  خانه جا بگذاریم”؟ کارفرمایان ، مدیران و همکاران چه کاری می توانند انجام دهند تا به یکدیگر کمک کنند؟

توصیه هایی برای دورکاری از منزل

بر اساس تحقیقات ما و  مطالعات  آکادمیک قبلی ، توصیه هایی برای اجتناب از فرسودگی شغلی کارکنان در هنگام کار در منزل ارائه شده اند :

مرزهای فیزیکی  و اجتماعی را حفظ کنید

دبلیک اشفورت  از دانشگاه ایالتی آریزونا  روش هایی را توضیح میدهد که افراد را قادر میسازد از نقش کاری به زندگی شخصی و برعکس منتقل شوند. این کار  از طریق “فعالیت های عبور از مرز” انجام می شود.  ، بعنوان مثال :  لباس بیرون  را بپوشید  یعنی  از خانه به محل کار بروید . اینها علائم  فیزیکی  و اجتماعی است که نشان میدهند . . شما از “خانه ” به “محل کار ” رفته اید.

سعی کنید هنگام کار از راه دور این مرزها را حفظ کنید. در کوتاه مدت ، اینکه مجبور به سوار شدن متروی اول وقت نیستید یا اینکه امکان کار با پیژامه دارید تغییر دلپذیری باشد.  اما هر دوی این موارد فعالیت هایی برای عبور از مرز هستند که برایتان خوب است . بنابراین ، همه آنها را یکباره  کنار نگذارید . هر روز صبح لباس کار خود را بپوشید،  حتی اگر تیشرت و جین است ، اما با این وجود خود را آماده کنید. قبل از نشستن برای کار ،  مسافرت صبحگاهی خود را با یک پیاده روی به یک پارک در نزدیکی محل  یا  گردش در اطراف آپارتمان خود جایگزین کنید . برخی از کارکنان  قبلاً روشهای خلاقانه و دلسوزانه ای برای حفظ روال کاری معمول خود ارائه داده اند.

مرزهای زمانی را تا حد امکان حفظ کنید

حفظ مرزهای زمانی برای رفاه و مشارکت  کاری بسیار مهم است. این امر به ویژه هنگامی صادق است كه تعداد زیادی از كاركنان و یا همكارانشان همزمان  با مشكلات مراقبت از كودك یا  سالخوردگان در ساعات عادی كار روبرو هستند. حتی برای کارکنان فاقد فرزند یا مسئولیت های دیگر خانوادگی تلفنهای  همراه کار را چالش برانگیز میکند.

رعایت  ساعات کاری رسمی  سازمان  ممکن است غیر ممکن باشد. کارمندان باید زمان بندی های مناسب دیگری  را پیدا کنند که بهترین عملکرد را برایشان داشته باشد. آنها همچنین باید مطلع باشند که همکارانشان  ممکن است در زمانهای دیگری  کار کنند و به این امر احترام بگذارند. ممکن است زمان کار مناسب برای شما وقت خواب نوزادتان باشد.  در حالیکه برای همکارتان زمان مناسب کار  وقتی است که همسرش مشغول آشپزی است . کارمندان دارای فرزند یا بدون فرزند می توانند با اضافه کردن عبارت  “فقط تماس کاری ” در ساعات مشخصی از روز  تمرکز خود را بر روی کار بگذارند . یک پاسخ ملایمتر آنست که به اطرافیانتان  اطلاع دهید که ممکن است در جواب دادن کندتر از حد معمول باشید و انتظار پاسخگویی به تماسهایشان را کاهش دهید.

ایجاد مرزهای زمانی مشخص  اغلب به توانایی هماهنگی زمان خود با دیگران بستگی دارد. این امر رهبران را برای کمک به کارکنان در ساختار ، هماهنگی و مدیریت سرعت کار یاری می دهد. این ممکن است به معنای برگزاری مرتب جلسات ویدئویی  چک کارمندان یا تهیه ابزارهایی برای هماهنگی  باشد. در این میان  ، حفظ حس طبیعی بودن اهمیت زیادی دارد.

روی مهمترین کار خود تمرکز کنید

الان زمان شلوغ بازی نیست . کارکنان  باید انرژی خود را صرف مسائل اولویت دار کنند.

در حالی که از خانه کار می کنید ، کارمندان اغلب میخواهند  بهره وریشان  را نشان دهند ، اما این ممکن است آنها را  بجای تمرکز بر کارهای مهم بسمت انجام کارهایی سوق دهد که سریعتر انجام می شوند . این گرایش اگرچه در کوتاه مدت مفید است،  ولی در دراز مدت بهره وری را کاهش میدهد . کارمندان ، به ویژه آنهایی که با مشغله کارهای خانوادگی و شغلی روبرو هستند ، با افزایش فشار کار مواجه هستند ، پس باید در اولویت بندی کارهای مهم دقت  کنند.

راه حل چیست؟

کار تمام وقت  حتی بر روی مهمترین وظایف  جواب مسئله نیست. براساس برخی یراوردها ، متوسط ​​کارکنان دانش محور  فقط به طور متوسط ​​ سه ساعت  در روز کارآمد است و این ساعات باید عاری از وقفه یا چند کار همزمان  باشد. حتی قبل از Covid-19 ، برای کارکنان دشوار بود که سه ساعت مداوم را برای تمرکز روی وظایف اصلی کار خود انجام دهند. با حذف مرزهای کار و خانواده قرار نیست  کارمندان راندمان بهتری پیدا کنند.

کارمندانی که تمام وقت احساس “فعال بودن ” می کنند در هنگام کار از خانه بیش از زمانی که سر کار میر فتند در معرض خطر فرسودگی شغلی قرار دارند . در دراز مدت ، تلاش برای پاسخ دادن به کارها و پاسخهای ایمیل در وقفه های کوتاه در ساعات غیر اداری ، مثل زمان خواب،، تعطیلات  آخر هفته یا با نگهداشتن  فیلم در آخر شب ، – نه تنها ضد بهره وری بوده  بلکه برای سلامتی  نیز مضر است.. همه ما باید راه های جدیدی برای سازماندهی کارها در خانه  پیدا کنیم  و به دیگران هم  کمک کنیم همین کار را انجام دهند  تا بتوانند از وقت غیر کاری استفاده کرده و سلامت ذهنی خود را حفظ کنند.

اینها فقط چند توصیه برای کمک به کارکنان بود تا  مرز بین کار و زندگی شخصی خود را حفظ کرده  و طولانی مدت دچار  فرسودگی شغلی نشوند. کارکنان برای آزمایش نحوه  کار در این شرایط غیر قابل پیش بینی  نیاز به انعطاف پذیری دارند و لازم است  سازمان متوجه این موضوع باشد.

منبع : هاروارد بیزنس ریویو