PMP Certificate

برگزاری آزمون PMP بصورت آنلاین

برگزاری آزمون PMP بصورت آنلاین

از آنجایی که شیوع کرونا آزمونهای حضوری PMP  را متوقف کرد  لذا موسسه PMI سریعا خود را با شرایط جدید وفق داد. مطابق اعلام PMI  از این ببعد آزمون PMP  بصورت آنلاین برگزار می شود.  با توجه به اینکه آزمون PMP در ایران برگزار نمی شود شرکت در این امتحان نیازمند سفر به خارج از کشور بود . حال با برگزاری آزمون بصورت آنلاین هزینه های سفر شامل بلیط و هتل و ویزا و  کاملا حذف شده و فرصت بسیار خوبی برای متقاضیان ایرانی فراهم شده است تا جهت دریافت معتبرترین گواهینامه مدیریت پروژه در سطح جهان اقدلم کنند.

شرایط آزمون PMP آنلاین

 

زمان آزمون : هر ساعت از شبانه روز در طول هفت  روز هفته بدلخواه داوطلب.  با پشتیبانی 24 ساعته.

تجهیزات مورد نیاز برای شرکت در آزمون: یک کامپیوتر با webcam، اینترنت پر سرعت،  محیط آرام

 نحوه برگزاری آزمون آنلاین PMP

نحوه برنامه ریزی و انتخاب زمان ازمون آنلاین:

قبل از اینکه تعیین  تاریخ آزمون لازم است ابتدا  هزینه آنرا  را پرداخت کنید. بعد از پرداخت هزینه ، امکان تعیین  تاریخ آزمون آنلاین وجود خواهد داشت . بدین منظور به PMI.org وارد شوید و در قسمت myPMI  به بخش Review Application Status   بروید. روی Schedule Exam  کلیک کنید.در اینجا میتوانید  آزمون آنلاین خود را از طریق Pearson VUE.  برنامه‌ریزی کنید.

توجه : در صورت تعطیلی مراکز آزمون مورد نظر در منطقه  شما گزینه آزمون حضوری را مشاهده خواهید کرد، اما به شما گفته خواهد شد که هیچ صندلی‌ای در دسترس نیست.

برای لغو آزمون حضوری و انتخاب زمان  آزمون آنلاین : ابتدا باید تاریخ ازمون حضوری  در حساب آنلاین Pearson VUE  لغو شده سپس می‌توان یک  تاریخ جدید برای آزمون انلاین انتخاب کرد. با توجه به حضور ناظر در ازمون بصورت ویدیویی باید از قبل زمانی برای آن انتخاب کرد. آزمون بصورت 24 ساعته و در طول 7 روز هفته قابل برگزاری است و می‌توان  زمان مناسب را انتخاب کرد.

.  تغییر زمان آزمون برای کلیه امتحانات PMI تا اول  ژوئیه 2020 فاقد هزینه خواهد بود.

آزمونهای زیر  نیز به‌صورت آنلاین برگزار خواهد شد:

PMI Agile Certified Practitioner (ACP)

Certified Associate in Project Management (CAPM) certification

زبان آزمون :

آزمون به زبان‌های مختلفی برگزار می‌شود ولی فعلا کلیه  مکالمات داوطلب  با ناظر آزمون به زبان انگلیسی خواهد بود حتی اگر آزمون به زبان‌ دیگری باشد.

 نحوه اجرای آزمون آنلاین

مانند  یک ناظر از طریق میکروفون و وبکم شما را کنترل خواهد کرد.

قبل از شروع امتحان، باید  مراحل self-check-in انجام شود. از شما درخواست می شود  که عکس خودتان، تصویر کارت شناسایی / گواهینامه رانندگی و یک عکس از محیط اطراف خود گرفته و ارائه دهید.

پس از شروع آزمون، مجاز به  خروج از اتاق و از دید ناظر نخواهید بود.  مگر اینکه تایم  استراحت ده  دقیقه ای باشد. توجه داشته باشید، پس از پایان ده  دقیقه استراحت، قادر نخواهید بود به سؤالات بخش اول امتحان برگردید.

پس از خاتمه  زمان استراحت ناظر مجددا  شما را چک کرده  و وارد  بخش دوم و آخر امتحان می شوید. اگر در پایان 10 دقیقه استراحت به اتاق برنگردید، جلسه آزمون خاتمه می یابد.

در صورتیکه در طول ازمون با سوالی مواجه شوید  می توانید از قسمت چت   در بالای صفحه برای تماس با ناظر استفاده کنید.

‌ مکان مناسب برای  آزمون آنلاین

مکان آزمون باید یک فضای  آرام و دنج باشد. باید در یک اتاق با درب بسته در خانه یا  محل کارتان برای ازمون در نظر بگیرید. به محض  آغاز  آزمون، شما مجاز به صحبت، برخاستن یا جابجایی از صندلی خود نخواهید بود. ضمنا  در طول آزمون حضور  شخص ثالث در اتاق محل برگزاری  مجاز نخواهد بود.

در مرحله  check-in و بعد از  ارسال عکس‌های مورد نیاز، ناظر می‌تواند از شما بخواهد تا محیط، از جمله دیوارها، فضای کف و رومیزی را به او نشان دهید. این کار برای حصول اطمینان از عدم دسترسی داوطلب  به کتب و جزوات ، یادداشتها ، مقالات، و لوازم التحریر می باشد.

لازم است مانیتورهای اضافی را از کامپیوتر خود جدا کرده و رایانه‌های اضافی نیز باید خاموش شوند. اقلام نصب شده  روی دیوار مانند تابلوهای نقاشی ، پوستر و وایت بورد  بررسی می‌شوند. در صورت عدم تکمیل این مرحله،  داوطلب مجاز به ادامه کار یا شرکت در آزمون نخواهد بود..

در طول جلسه امتحان آنلاین، داوطلب  مجاز به استفاده از کاغذ، وایت‌برد، ماشین حساب یا لوازم التحریر نخواهد بود.

آزمون دارای  یک ماشین حساب داخلی است. می‌توان با کلیک کردن بر روی آیکون ماشین حساب در صفحه امتحان، به آن دسترسی پیدا کرد. همچنین در طول آزمون آنلاین یک وایت بورد  داخلی  در دسترس خواهد بود با استفاده از این گزینه . متقاضی  این امکان را دارد  که از طریق نت برداری  یا رسم شکل  از طریق موارد بصری کار کند. در هر زمان در طول امتحان میتوان  با کلیک روی آیکون eraser در بالای صفحه، مطالب نوشته شده  را پاک کرد.

در طول آزمون آنلاین ، می‌توان برای انجام یادداشت و محاسبات به طور همزمان به تخته وایت برد داخلی و ماشین حساب دسترسی داشت.

نحوه check-in   در روز آزمون

برای شروع امتحان  وارد حساب PMI.org خود شده و روی Certifications   در قسمت بنفش رنگ کلیک کنید. سپس روی  Apply Now  کلیک کنید. در اینجا  صفحه Certification Program Overview  باز می شود. در این صفحه  روی               ”   Begin Exam ”  کلیک کنید. لینک ” Begin Exam” 30 دقیقه قبل از زمان آزمون در دسترس شما خواهد بود.

قبل از شروع، مطمئن شوید  که مدارک شناسایی مورد نیاز برای تایید هویت را در دسترستان است. مدارک قابل قبول عبارتند  از: گواهینامه رانندگی، کارت شناسایی ملی، گذرنامه وalien registration card    کارت سبز، اقامت دائم و ویزا . توجه داشته باشید مدارک نباید  به زبان فارسی باشد.

فرم ثبت نام نیز باید هم دارای  عکس و امضای داوطلب آزمون باشد. صرفا  اسناد اصلی پذیرفته شده و PMI از پذیرفتن  فتوکپی مدارک معذور است.

مراحل  check-in برای افرادی که قبلاً تست سیستم را انجام داده‌اند، تقریباً 15 دقیقه زمان خواهد برد.

دسترسی به اینترنت در طول ازمون

با شروع آزمون، رایانه شما قفل Lock down   خواهد شد. لذا در طول مدت آزمون  نمی‌توان از اینترنت و یا برنامه‌های دیگر استفاده کرد.

ده دقیقه تنفس در طول آزمونPMP ،

از این پس هر دو آزمون آنلاین و آزمون حضوری PMP دارای یک وقت  استراحت 10 دقیقه‌ای است. آزمون به دو بخش تقسیم می‌شود. استراحت 10 دقیقه‌ای را پس از تکمیل قسمت اول آزمون خود آغاز خواهید کرد. داوطلب در طول 10 دقیقه استراحت  مجاز به ترک اتاق می باشد. اگر داوطلب  در پایان 10 دقیقه استراحت به اتاق برنگردد، آزمون خاتمه می‌یابد.بعد از شروع زمان استراحت، داوطلب  مجاز به بررسی سوالات قسمت اول نخواهد بود. پس از پایان مدت زمان 10 دقیقه استراحت، ناظر متقاضی  را مجدداً بررسی کرده و پس از آن بخش دوم و آخر امتحان شروع میشود.

 استفاده از تلفن همراه در هنگام ازمون

 

استفاده از تلفن همراه در طول آزمون مجاز نیست. این کار ممکن است باعث خاتمه آزمون شود. قبل از شروع آزمون، تلفن همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی باید از دسترس داوطلب خارج شوند.

اگر مشکل نرم افزاری در طول آزمون وجود داشته باشد، ناظر همراه با داوطلب  تلاش خوانهد کرد تا مشکل فنی برطرف شود.

بدین منظور  ناظر تلاش می‌کند تا از طرق چت آنلاین و یا Voice over IP (VoIP) با داوطلب  تماس بگیرد. اگر ناظر نتواند از طریق چت یا VoIP با متقاضی  ارتباط برقرار کند، سعی خواهد کرد تا با شماره تلفنی که وی در طی مراحل ورود به سیستم مشخص کرده است  تماس بگیرد. در آن زمان داوطلب  مجاز به استفاده از تلفن برای دسترسی به پشتیبانی فنی خواهد بود.

نکته مهم آنکه  زمانی که صرف رفع مشکل فنی می‌شود جزئی از زمان آزمون بوده  و مدت زمان کلی آزمون تغییر نخواهد کرد.

داوطلب می‌تواند از ناظر بخواهد تا او را برای برنامه‌ریزی مجدد آزمون راهنمایی کند. در این صورت آزمون تمام می‌شود و ناظر گزارشی از موضوع تهیه و شماره آن را در اختیار متقاضی  قرار می‌دهد. داوطلب باید  پس از آن با Pearson VUE ارتباط برقرار کرده و شماره  Incident Report که توسط ناظر به وی  داده شده است را ارائه کند. بسته نوع مسئله فنی پیش آمده  ممکن است امکان جبران برای داوطلب وجود نداشته باشد.

 نحوه تضمین امنیت آزمون آنلاین PMP

PMI اولویت بسیار بالایی برای صحت و امنیت آزمونPMP قائل است و متعهد است خطاهای مرتبط با آزمون آنلاین را بطور صحیح مرتفع سازد.بدین منظور روشهای زیر  برای ضمانت امنیتی اجرا میشود :

برنامه سختگیرانه برای تشخیص چهره افراد و هرگونه سو رفتار ؛.

احراز هویت داوطلب  از طریق هوش مصنوعی پیشرفته و تطبیق چهره با عکس در طول فرآیند check-in ؛

خاتمه آزمون به اختیار ناظر در صورت مشاهده هر گونه سوء رفتار ؛

 

منبع: PMI.org

 

برای شرکت در دوره آمادگی آزمون PMP  و کسب معتبرترین مدرک مدیریت پروژه جهان با ما تماس بگیرید.