استفاده از شبکه های اجتماعی برای بهبود کسب و کار

استفاده از ابزارهای اجتماعی آسان است و می توانید با پستهای  رایگان شروع به کار کنید. این امر ممکن است شما را وسوسه  کند تا  فقط شروع به ارسال پست کنید. اما مانند هر استراتژی خوب تجاری ، استفاده از شبکه  های اجتماعی برای موفقیت در کسب و کارهای کوچک باید با یک برنامه خوب شروع شود. بدون برنامه ، شما هدف مشخصی برای آنچه می خواهید به دست بیاورید ندارید. این بدان معناست که هیچ راهی برای اندازه گیری نتایج شما وجود ندارد.پس  از ابتدا وقت بگذارید و یک برنامه حضور در  شبکه  اجتماعی درست ایجاد کنید. این امر اطمینان می دهد که تمام تلاش های اجتماعی شما از اهداف خاص تجاری پشتیبانی می کنند.

در اینجا برخی از نکات استراتژیک شبکه  های اجتماعی   برای ایجاد یک طرح بازاریابی رسانه های اجتماعی آورده شده است:

1.اهداف تان  را تعیین کنید.

اهدافی ایجاد کنید که از چارچوب SMART پیروی کنند. آنها باید خاص ، قابل اندازه گیری ، قابل دستیابی ، مرتبط و به موقع باشند. اهداف خود را بر اساس معیارهایی قرار دهید که تأثیر واقعی در کسب و کار شما دارند. به عنوان مثال ، هدف این است که مشتری بیشتری  بدست آورید یا  حجم فروش به مشتریان فعلی را افزایش دهیدد ، نه اینکه فقط لایک و کامنت جمع کنید!

در مورد رقبا تحقیق کنید.

رقبای شما چگونه از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند؟ ضمن اینکه نباید از کار آنها تقلید  کنید ، یادگیری از آنچه دیگران انجام داده اند راهی عالی برای افزایش سرعت  یادگیری شما است. یک تجزیه و تحلیل رقابتی می تواند به شما کمک کند تا بدانید چه کارهایی مفید است و چه مواردی برای   مشاغل مانند شما مناسب نیست. ببینید کدامیک از پستهای آنها با استقبال بیشتری مواجه شده اند. کامنتهای کاربران را زیر هر پست بخوانید. چه واژه های بیشتر تکرار شده اند؟ انتقادات مشتریان بیشتر حول چه محوری بوده است؟ چه خواسته هایی داشته اند؟ انبوهی از اطلاعات ارزشمند مربوط به کسب و کار شما به رایگان در اختیار شما قرار گرفته است. از آنها برای بهبود کسب و کار خود استفاده کنید.

یک ارزیابی از  وضع خود در  شبکه های اجتماعی انجام دهید.

اگر در حال حاضر از رسانه های اجتماعی استفاده می کنید ، وقت آن است که قدمی به عقب بردارید و فعالیتهای خود  را ارزیابی کنید. به عنوان بخشی از این ارزیابی  ، به دنبال اکانتهای  جعلی باشید که شما را فالو میکنند.

الهام بگیرید

شما بررسی کرده اید که رقبای شما به صورت آنلاین چه کاری انجام می دهند ، اما در مورد سایر مشاغل چطور؟ از موفقیت مشاغل در همه صنایع الهام بگیرید. به پیجهای بیزنسی در  شبکه های اجتماعی بروید و سوابق فعالیت آنها را بررسی کنید. همچنین   ازفالورهای  فعلی بپرسید چه چیزی می خواهند بیشتر ببینند ، سپس دقیقاً همان چیزی را که   می خواهند برایشان ارائه کنید.

تقویم شبکه های اجتماعی ایجاد کنید.

تقویم شبکه های اجتماعی به شما کمک می کند محتوای مناسب را در زمان مناسب در کانال های اجتماعی مناسب قرار دهید. این تقویم  باید شامل طرحی برای ترکیب محتوای شما باشد. سعی کنید با قانون 80-20 شروع کنید. از 80٪ محتوای خود برای آگاهی ، آموزش یا سرگرمی مخاطبان خود استفاده کنید. برای تبلیغ برند یا فروش محصولات خود از 20٪ دیگر استفاده کنید.

2. تعیین کنید که کدام شبکه مناسب کار  شماست

درباره اینکه مخاطبان شما چگونه  وقت خود را در اینترنت می گذرانند ، فرض نکنید. غریزه شما ممکن است به شما بگوید که اگر نوجوانان  را بعنوان مشتری  هدف قرار داده اید ، باید از فیس بوک صرف نظر کنید و تمرکز خود را روی اینستاگرام   بگذارید. اما داده ها نشان می دهد که 84٪ از نوجوانان  هنوز از فیس بوک استفاده می کنند

3.مخاطبان خود را بشناسید

یک دلیل بسیار موثر استفاده از رسانه های اجتماعی برایکسب و کار  این است که می توانید مخاطبان خود را به صورت خرد هدف قرار دهید. اما ابتدا باید بفهمید مخاطبان شما چه کسانی هستند. با جمع آوری داده ها در مورد مشتریان فعلی خود شروع کنید. سپس ، با تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی این تحلیل را توسعه دهید.   شروع به ایجاد یک تصویر خوب از کسانی  کنید که از شما به صورت آنلاین خرید می کنند و با آنها تعامل دارید.

شرکت ایمپرفکت فووود  با درک  علائق و بینش مخاطبانش اطلاعات  مهمی به دست آورد. این شرکت جعبه های تولیدی پر از میوه و سبزیجات “زشت” را به فروش می رساند. این میوه ها   برای خوردن  کاملا مناسب است ، اما استانداردهای بصری لازم برای فروش در فروشگاه های مواد غذایی را برآورده نمی کند. بدون  جعبه های تولیدی این شرکت ، این نوع میوه ها به هدر می رود.

هنگامی که آنها برای اولین بار از تبلیغات Pinterest استفاده کردند ، شرکت شروع به مانور بر روی کلمات کلیدی واضحی مانند “پایداری” و “تغذیه سالم” کرد . سپس ، آنها دریافتند که مخاطبان هدف آنها به جنبه مالی قضیه یعنی ارزان تر بودن میوه ها نیز علاقه مند هستند. آنها از این بینش برای هدایت مفاهیم خلاقانه جدید استفاده کردند. لذا  شروع به بحث  در مورد صرفه جویی در پول در کاهش ضایعات غذا کردند ، نه فقط در مورد مزایای زیست محیطی.

همچنین می توانید از رسانه های اجتماعی برای جلب مشتریان جدید به سمت مشاغل محلی خود استفاده کنید. به عنوان مثال ، مکالمات  مشتریان محلی مربوط به مشاغل خود را رصد کرده و به آنها پاسخ دهید و با سایر مشاغل محلی در منطقه خود ارتباط برقرار کنید.

4.ایجاد روابط

مزیت بی نظیر بازاریابی شبکه های اجتماعی برای مشاغل کوچک این است که به شما امکان می دهد مستقیماً با مشتریان و پیروان صحبت کنید. شما می توانید به مرور زمان روابط برقرار کنید ، نه اینکه تقاضای فروش اولیه کنید.

بیش از 40٪ از کاربران از  شبکه های اجتماعی برای تحقیق در مورد مارک ها یا محصولات جدید استفاده می کنند. بخشی از این کار درک  این است که شما به عنوان یک برند کیستید وچه در چنته دارید.

هنگامی که افراد با محتوای پستها  یا تبلیغات شما درگیر می شوند ، ایده خوبی است که به عقب برگردید. این امر به ایجاد اعتماد و تشکیل افراد پیرو وفادار کمک می کند. همانطور که طرفداران محتوای شما را به اشتراک می گذارند و آن را دوست دارند ، در الگوریتم های اجتماعی صعود کرده و به رایگان  در معرض دید  عمومی  قرار می گیرید. شما همچنین سرنخهایی را  ایجاد  می دهید که می توانند به مرور به فروش تبدیل شوند.

5.هر زمان که می توانید تصاویر جذاب را به اشتراک بگذارید

مردم انتظار داشته اند که پست های اجتماعی دارای یک مولفه بصری باشد.  . در یک تحقیق  بیش از نیمی از نوجوانان  و کاربران اینترنت   گفتند که آخرین خریدهای مد آنها بر اساس تصاویری است که در شبکه های اجتماعی دیده اند.

اینستاگرام ، Pinterest و Snapchat ،   شبکه های بصری هستند. اگر محتوای شما خوب به نظر نرسد ، هیچ کس  متوقف نمی شود تا مطالب  شما را بخواند. حتی توییت ها هم از یک گرافیک خوب سود می برند. خود توییتر می گوید: “ساده ترین کاری که می توانید برای جلب توجه بیشتر توییت های خود انجام دهید افزودن تصویر یا GIF است.

6. کیفیت را بر کمیت ترجیح دهید

ممکن است تعدد شبکه های اجتماعی برای مشاغل کوچک گیج کننده  باشد – اما نیازی به  فعالیت در همه آنها  نیست. ایجاد محتوای با کیفیت در چند کانال اصلی مهمتر از حضور در تمام شبکه ها است. از همه مهمتر   ، مطمئن شوید که پست های شما ارزش زیادی دارند. اگر تمام کاری که شما انجام می دهید   فروش است ، انگیزه بسیار کمی برای افراد برای دنبال کردن شما وجود دارد. به یاد داشته باشید ، بازاریابی اجتماعی در واقع ایجاد روابط است. فروش متعاقب آن محقق میشود.

برای شروع بر  یک یا دو شبکه  اجتماعی  کاملاً خوب تمرکز کنید. پس از افزایش  مهارت ها ، می توانید از آموخته های خود استفاده کنید و تلاش خود را گسترش دهید.

7. از ابزارهای مناسب استفاده کنید

راز استفاده موثر از رسانه های اجتماعی بهره گیری از ابزارهایی است که بسیاری از کارها را خودکار یا ساده می کنند. ابزارهای زیادی برای کمک به افزایش بهره وری شما وجود دارد. این بدان معناست که شما می توانید بدون داشتن تیم کامل رسانه های اجتماعی ، از رسانه های اجتماعی برای تجارت استفاده کنید. ابزارهایی مانند BuzzSumo و Pocket می توانند به شما در یافتن و سازماندهی محتوا برای به اشتراک گذاری کمک کنند. 9. کلیه مکالمات مرتبط با شبکه های اجتماعی را رصد کرده و به آنها پاسخ دهید

شما باید از بحثهایی  که در مورد کسب و کار شما در جاهای دیگر   اتفاق می افتد آگاه باشید و در صورت لزوم پاسخ دهید. این کار به عنوان گوش دادن اجتماعی شناخته می شود.

8.محتوای خود را برنامه ریزی کنید تا زمان بیشتری برای فعالیتهای دیگر داشته باشید.

در ابتدای این مقاله  در مورد ایجاد تقویم محتوا صحبت کردیم. پس از ایجاد آن تقویم ، می توانید پست های اجتماعی خود را از قبل ایجاد کرده و از ابزار برنامه ریزی برای ارسال خودکار آنها در زمان مناسب استفاده کنید. با این کار می توانید روزانه یا هر هفته یک بار  زمان خود را به ایجاد محتوا اختصاص دهید. این کار مانع می شود که ایجاد محتوی پست ها شما را از کارهای دیگر در طول روز غافل  کند.

9.عملکرد خود را پیگیری و اصلاح کنید

همانطور که استراتژی اجتماعی خود را پیاده می کنید ، مهم است که پیگیری کنید که چه عواملی موثر است. سپس می توانید تلاش های خود را دقیق تر تنظیم کرده و نتایج را بهبود ببخشید. ابزارهای تجزیه و تحلیل که در بالا ذکر شد ، تصویری عالی از تلاش های اجتماعی شما ارائه می دهند و می توانند به شما کمک کنند تا دریابید کدام یک از معیارها برای شما مهمتر است.

وقتی ایده ای درباره نحوه کارکرد استراتژی خود پیدا کردید ، وقت آن است که شروع به جستجوی راه های بهبود کنید.

اندازه شغل شما مهم نیست ، ابزارهای اجتماعی می توانند به شما کمک کنند با مخاطبان خود ارتباط بهتری برقرار کنید ، به مشتریان بالقوه جدید دسترسی پیدا کنید و آگاهی از نام تجاری خود را افزایش دهید. اگر احتمالات بسیار زیاد به نظر می رسد ، از همان ابتدا شروع کنید.

به خاطر  داشته باشید: لازم نیست از ابتدا  همه شبکه های اجتماعی حضور داشته باشید. رویکردی متمرکز در پیش بگیرید. با یک یا دو شبکه اصلی شروع کنید و تلاش خود را برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی به مرور توسعه دهید.